Мъж изпитва болка в зъба

Гангрена на зъб: причини, симптоми и лечение

Гангрената на зъб е сериозно състояние, което при неглижиране може да доведе не само до загуба на зъба, но и да засегне околните зъби и тъкани в устната кухина.

В тази статия ще разгледаме причините за гангрената, как да разпознаете симптомите и какви са възможностите за лечение.

Какво е гангрена на зъба: определение и характеристики

Гангрената на зъба представлява състояние, при което зъбната пулпа – меката тъкан във вътрешността на зъба – се разрушава и умира в резултат на бактериална инфекция.

Обикновено това е последният стадий на хроничен пулпит. Освен че може да доведе до загуба на засегнатия зъб, състоянието създава риск от разпространение на инфекцията към околните структури в устната кухина и дори към други части на тялото.

Опасността на гангрената на зъба се крие в нейното постепенно развитие. Често тя протича напълно безсимптомно до момента, в който инфекцията достигне критичен стадий и причинява усложнения. 

Мъж изпитва болка в зъба

Какво предизвиква гангрената на зъба?

Причините за развитие на това заболяване могат да бъдат много и различни, но основните са няколко:

  • Нелекуван кариес: Ако кариесът не се лекува навреме, бактериите, които го причиняват продължават да “работят”, проникват все по-дълбоко в зъба, достигат до пулпната камера и започват да я разрушават.
  • Механични травми: Силни удари или пукнатини в зъба могат да нарушат целостта на зъбната тъкан и кръвоснабдяването, което да доведе до некроза на зъба.
  • Лошо проведено стоматологично лечение: Множество или неуспешно проведени стоматологични процедури могат да направят зъба по-податлив на развитието на гангрена.
  • Пародонтит: Ако това сериозно възпаление на венците не бъде своевременно лекувано, може да доведе до увреждане на корените зъбите и оттам да проникне в зъбната пулпа и да създаде предпоставки за развитие на гангрена.

Към причините за развитието на гангрена на зъб трябва да добавим и лошата орална хигиена, износен зъбен емайл (поради агресивно четкане или скърцане със зъби) и заболявания като диабет.

Симптоми на гангрена

Основните симптоми на гангрена са:

  • Болка, която варира от лека до силна и постоянна, причинена от инфекцията и подуването на меките тъкани, оказващи натиск върху нерва.
  • Промяна в цвета на зъба – пожълтяване, посивяване, покафеняване или почерняване поради липса на кръвоснабдяване в некротиралия зъб.
  • Неприятна миризма, резултат от некротичната тъкан и инфекцията.
  • Подуване и зачервяване на венеца около инфектирания зъб.
  • Образуване на гнойни торбички в зоната на венеца.
  • Лош вкус в устата, дължащ се на инфекцията или изтичане на гной.

Ако инфекцията се разпространява в устната кухина и в други части на тялото може да се и усеща общо неразположение като умора, подути лимфни възли, треска, висока температура и други.

Диагностика на гангрена

Диагностицирането на гангрена на зъб се извършва в специализирани стоматологични клиники като дентална клиника Киряков и започва с първоначален преглед. 

За да снеме анамнеза, стоматологът извършва детайлен преглед на устната кухина на пациента и провежда тестове за жизненост и чувствителност на пулпата. 

Ако има съмнение за пулпна гангрена, обикновено се назначава рентгенова снимка на зъба и устната кухина, за да се потвърди, че пулпата е мъртва и диагнозата е точна.

Лечение на гангрената: методи и процедури

Методите за лечение на пулпна гангрена зависят от степента на увреждане на зъба.

Когато зъбът може да бъде спасен, стоматолозите обикновено провеждат лечение на кореновите канали. В този процес мъртвата пулпа се премахва, каналите се почистват и дезинфекцират, след което се запълват.

Терапията често се съчетава с антибиотично лечение, което предотвратява усложнения и намалява възпалението. След успешното лечение зъбът може да бъде укрепен чрез поставяне на коронка.

Ако зъбът е силно увреден и не подлежи на възстановяване, може да се наложи екстракция (изваждане на зъба).

Възможни усложнения

Усложненията възникват, ако гангрената на зъбната пулпа не се лекува навреме. В такива случаи инфекцията може да засегне съседни зъби, да се разпространи в челюстта и лицевите тъкани, а в тежки случаи да проникне в кръвообращението и да предизвика сепсис.

Неглижирането на заболяването може да доведе до образуване на кисти, зъбни абсцеси, инфекции на синусите и възпаление на челюстната кост. Тези състояния представляват сериозен риск за здравето и изискват спешна медицинска намеса.

Жена си четка зъбите

Методи за превенция на гангрена

Гангрената на зъбната пулпа може да се предотврати чрез поддържане на добра орална хигиена. Това включва редовно четкане на зъбите два пъти дневно с подходяща четка и паста за зъби, както и почистване с конец поне веднъж дневно.

Редовните профилактични стоматологични прегледи също са от съществено значение. Навременното лечение на кариеси предотвратява тяхното задълбочаване и достигане до зъбната пулпа.

Балансираният хранителен режим, при който се ограничава консумацията на храни и напитки с високо съдържание на захар, също играе важна роля за предотвратяване на появата и развитието на гангрена.

Често задавани въпроси

Кога да се консултирам със стоматолог?

Ако почувствате силна болка и зъбите ви станат особено чувствителни към топли, студени и сладки храни е добре да посетите вашия дентален лекар. Възможно е болката и чувствителността на зъбите да се дължат и на друго дентално заболяване, но е възможно причината да е разпространение на бактериална инфекция и развитие на гангрена на зъба.

Защо се назначава и антибиотично лечение при гангрена?

Антибиотичното лечение се прилага като допълнение към кореновото лечение, за да се подпомогне справянето с инфекцията и да се предотвратят усложнения. Антибиотиците намаляват възпалението, като ограничават реакцията на организма към бактериалната инфекция. Те също така унищожават бактериите, които могат да се разпространят извън кореновите канали, засягайки околните тъкани или дори кръвообращението.

Защо е необходима рентгенова снимка на зъба?

Рентгеновата снимка предоставя детайлна информация за състоянието на зъба и околните тъкани. Тя позволява на стоматолога да определи дали в пулпата на зъба се развива гангрена и дали инфекцията се е разпространила към съседни структури в устната кухина, като челюстната кост или околните зъби. Тази визуализация е от съществено значение за съставянето на точен и ефективен план за лечение.

Д-р Александър Киряков

Подобни статии