Обличане на зъб: процес и резултати

Обличане за зъб или поставяне на зъбна коронка е дентална процедура, която се прилага, когато даден зъб е силно увреден, счупен или отслабен и няма друг вариант за неговото възстановяване.

Ако ви предстои подобна процедура и искате да узнаете малко повече, за да вземете информирано решение, от дентална клиника Киряков създадохме този материал.

В него ще се опитаме да отговорим на всички въпроси относно обличането на зъби, на които търсите отговори.

Жена в стоматологичен кабинет избира цвят за обличане на зъб

Какво представлява обличането на зъби?

Обличане на зъб е стоматологична процедура, при която върху естествения зъб се поставя единична дентална конструкция, която го имитира като цвят и форма. 

Самият процес представлява поставяне на коронка или “капачка” (овърлей, всадка) върху естествения зъб, която го покрива изцяло, за да го защити. Основната роля на обличането на зъб е да възстанови дъвкателната функция и естетиката на зъба. 

В кои случаи е необходимо обличане на зъб

Денталните лекари правят всичко възможно, за да запазят и възстановят функциите на естествените зъби, но има случаи, в които никой от прилаганите методи не “работи. Тогава се налага да се пристъпи към поставяне на короната или т. нар. обличане на зъби.

Необходимост от поставяне на този тип конструкция може да възникне в някой от следните случаи:

  • При силно разрушен зъб: Когато голяма част от зъба е разрушена вследствие на множествен кариес или травма и стандартната пломба не може да помогне.
  • При пукнатини или отчупени парчета от зъба: Поставянето на коронка, когато зъба е напукан или отчупен възстановява неговата форма и функционалност.
  • За защита на зъб, подложен на кореново лечение: Понякога зъбите, които са претърпели кореново лечение стават по-крехки и се нуждаят от допълнителна защита.

Поставянето на зъбна коронка се препоръчва и при загуба на зъбна тъкан. Ако зъбът е изтрит или емайлът му е увреден, коронката може да възстанови както функцията, така и външния му вид.

Видове коронки в зависимост от използвания материал

Зъбните коронки се изработват от различни материали, видовете се различават по здравина, естетика и цена.

Металокерамични коронки

Коронките от металокерамика са двукомпонентни и комбинират здравината на металната основа с естетиката на порцелановото покритие. Те са устойчиви и предлагат добро съотношение между качество и цена, което ги прави най-бюджетния вариант за обличане на зъб. 

В съвременно време предпочитаме да използваме циркониеви или изцяло керамични коронки поради тяхните предимства през металокерамичните коронки. 

Керамични коронки

Керамичните зъбни коронки са сред предпочитаните от голяма част от пациентите, тъй като прилягат изключително прецизно и възпроизвеждат перфектно цвета на естествените зъби. 

Те са изработени от чиста керамика и предлагат отлична биосъвместимост, здравина и издръжливост. Освен това наподобяват естествените зъби както по цвят, така и по износоустойчивост. 

От тях се изработват фасети за предни зъби както и вставки (капачета, овърлей) за задни зъби. 

Циркониеви коронки

Коронките от цирконий се отличават с отлично прилягане, биосъвместимост, издръжливост и цвят, който се доближава до естествения цвят на зъбите. 

Те се препоръчват за обличане на силно износени зъби, за изграждане на зъбни мостове, за защита на девитализирани зъби или за подобряване естетиката на формата или цвета на зъб или зъби. 

Ние използваме циркониеви корони при импланти. 

Стоматолог и пациент обсъждат обличането на зъби

Подготовка за обличане на зъби

Процедурата започва с детайлен стоматологичен преглед, по време на който денталният лекар извършва оценка на състоянието на зъбите и изготвя план, който да се следва. По време на прегледа лекар и пациент заедно обсъждат и кой вид зъбна коронка ще е най-подходящ за конкретния случай.

Следващият етап от подготовката включва изпиляване на зъба. Това се прави, за да се осигури място за поставяне на коронката. В дентална клиника Киряков прилагаме минимално изпиляване под микроскопска лупа, което намалява загубата на зъбна тъкан.

Когато зъбът трябва да бъде покрит веднага след изпиляването, денталният лекар взема силиконов отпечатък. Въз основа на него се изработва временна коронка от полимерен материал, още преди пациентът да е станал от стоматологичния стол.

Следващият етап е вземане на отпечатък за персонализирана зъбна коронка, която в последствие да пасне идеално в устата на пациента.

Съществуват различни начини за снемане на отпечатъци, но в клиника Киряков използваме интраорален скенер 3Shape trios, чрез който се създава цветен 3D на зъбите в реално време.

Следващата стъпка в подготовката е изработването на персонализирана зъбна коронка в зъботехническа лаборатория. След завършването ѝ се преминава към финалните два етапа: проба и окончателно поставяне в устата на пациента.

Жена се радва на новата си зъбна коронка

Времетраене на процеса

Процесът на обличане на зъб обикновено изисква две или три посещения при стоматолога.

При първото посещение лекарят извършва преглед, изпилява зъба и взема персонален отпечатък.

Следва пауза от една до две седмици, през която зъботехническата лаборатория изработва коронката. В този период пациентът носи временна коронка за защита на подготвения зъб.

При второто посещение лекарят поставя и тества окончателната коронка. Ако пасва добре я циментира трайно. 

Корекции и доработки по време на процеса на обличане

Както споменахме по-горе, преди окончателното обличане на зъба се прави тест, по време на който, ако се налага се извършват допълнителни корекции. 

Обикновено се регулира височината, цвета или формата на зъба, за да се избегнат проблеми при дъвчене и говорене след окончателното обличане на зъба.

Как да поддържаме зъбите след процедурата

Грижата за зъбите след обличането им по никакъв начин не е по-различна от грижата, което пациентът полага за оралната си хигиена. 

Едва ли е необходимо да казваме какво включва тя, но все пак ще повторим, че е силно препоръчително зъбите да се четкат поне два пъти дневно и да се използва конец за зъби.

Освен поддържане на отлично орална хигиена е важно пациентът да посещава стоматологичен кабинет поне два пъти годишно за профилактичен преглед.

Възможни проблеми и рискове

Както всяка друга процедура, макар и сравнително рядко, и след обличане на зъб съществува риск от появата на проблеми и усложнения.

Чувствителност на зъбите

След процедурата зъбите може да станат малко по-чувствителни при консумацията на студени или горещи храни, което да причини известен дискомфорт. 

Тази чувствителност обикновено намалява и изчезва след няколко седмици, но ако не намалее трябва да се потърси консултация със стоматолог.

Инфекция около облечения зъб

В много редки случаи може да възникне инфекция под зъбната коронка, която обикновено се дължи на бактерии, които са останали под нея. 

Симптомите за инфекция включват силна болка в областта на облечения зъб, подуване и дори треска, затова е важно при наличието им веднага да бъде посетен стоматолог за отстраняване на зъбната коронка и кореново лечение на зъба.

Тъмна линия под венците

Някой зъбни коронки са от металокерамика, т.е. от метална основа с порцеланов външен слой и понякога се случва да се появи тъмна линия под венеца. Тя се получава, тъй като метала може да прозира под порцелана. 

В случая това е само естетичен проблем, но той може да донесе известни притеснения на пациентите, особено, ако те са избрали за обличане на предни зъби с металокерамика.

Резултати и ефекти

Обличането на зъб е ефективен метод за възстановяване на дъвкателната функция и на естетиката на усмивката. 

Пациентите със зъбни коронки се радват на здрави, добре функциониращи и естетически издържани зъби.

Често задавани въпроси

Каква е разликата между временни и постоянни зъбни коронки?

Временните коронки предпазват зъба, докато се изработи постоянната коронка. Те са от полимерни материали и издържат няколко седмици.

Постоянните коронки заместват трайно зъба и се изработват от металокерамика, порцелан или цирконий. Те осигуряват дълготрайна издръжливост, естествен вид и добра функционалност.

Мога ли да практикувам контактни спортове след обличане на зън?

Няма никакви пречки да се възстановят тренировките веднага след поставяне на коронката.

Колко често трябва да се посещава стоматолог след приключване на процедурата обличане на зъб?

След приключване на процедурата обличане на зъб препоръчваме регулярни посещения на всеки 6 месеца за профилактични прегледи. 

От дентална клиника Киряков предлагаме напълно безплатни профилактични прегледи на своите пациенти, защото за нас е важно да се грижим за оралното им здраве.

Д-р Александър Киряков

Подобни статии