Разклатени зъби: причини, диагностика и лечение

Разклатеният зъб, който усещате в устата си е индикация, че е време да посетите стоматолог или дентална клиника възможно най-бързо.

Разклатените зъби при възрастни се отнасят за зъби, които са станали нестабилни, тъй като нямат стабилна структурна опора и са на етап отделяне от венците и костта.

young female patient visiting dentist office

Често срещани причини за разклащане на зъбите

Причините за разклатени зъби могат да са доста, но основните са няколко и от клиника Киряков ще ви запознаем по-долу с тях.

Пародонтоза

Една от основните причини за разклащане на зъбите е заболяване на венците. То започва с натрупване на бактерии в устната кухина под формата на плака и зъбен камък по зъбите, което води до възпаление на венците.

Ако възпалението не се лекува, венците се зачервяват, подуват, започват да кървят и заболяването се превръща в гингивит – по-леко пародонтално заболяване.

Ако гингивитът не се лекува, инфекцията се разпространява към връзките и костта и заболяването се превръща в пародонтит. И това е моментът, в който зъбите започват да се разклащат, което може да доведе до загуба на зъб.

Травма за зъбите

Удар по зъбите вследствие на инцидент или спортни наранявания може да доведе до отслабване на връзката между зъбите и тъканите на венците.

Вследствие на това се стига до разклатени зъби.

Други

Към често срещаните причини за разклащане на зъбите можем да добавим и следните:

  • Продължителното стискане или скърцане със зъби, наречени бруксизъм;
  • Медицински състояния, свързани с напредването на възрастта, като остеопороза;
  • Приемането на някой лекарствени средства.

Независимо какво е довело до разклащане на зъбите, следва да се обърнете към зъболекар максимално бързо преди да се стигне до опасност за загуба на зъба.

Диагностика

ЛечеДиагностицирането на разклатени зъби се извършва в стоматологичен кабинет и включва преглед на зъбите, за да се определи степента на разклащане. 

Освен визуалния преглед обикновено се прави и рентгенова снимка, за да се установи какво е състоянието на костната тъкан около клатещите се зъби.

Лечение на разклатени зъби

Лечението на разклатени зъби се извършва в зависимост от степента на разклащане и от основната причина, довела до него.

В клиника Киряков предлагаме следните методи в зависимост от причината:

  • Ако разклащането на зъба се дължии на падонтално заболяване прилагаме многоетапно почистване на зъбен камък, повърхностно, дълбоко почистване и полиране на зъбите в няколко посещения.
  • В случай на разклащане на зъб, причинено от травма, прилагаме шиниране на зъба. Това е процес, при който се поставя малка шина от гъвкави фибровлакна, която да стабилизира разклатените зъби.
  • Когато зъбът не може да бъде спасен и се налага да бъде заменен със зъбен имплант, процедурата включва екстракция и поставяне на зъбен имплант или мост.

В случай, че разклащането на зъбите се дължи на скърцане и стискане на зъбите, първо откриваме причината за скърцането или стискането на зъби, отстраняваме я и поставяме шини за бруксизъм.

Кога трябва да отидете на зъболекар

Ако при миене на зъбите или по време на хранене забележите, че някой от зъбите ви се движи или ако просто чувствате, че някой от тях е нестабилен, това е индикация, че трябва да посетите вашия стоматолог или дентална клиника.

Допълнителни признаци, които показват, че е време за посещение при стоматолог са:

  • Кървене на венците по време на миене на зъбите;
  • Подуване на венците;
  • Болка и дискомфорт по време на дъвчене;
  • Рецесия на венците;
  • Промени в позицията на зъба или промяна в захапката;
  • Образуване на пародонтални джобове;
  • Други неприсъщи за зъбите позиции.

Колкото по-рано се посети стоматолог и се предприемат адекватни мерки за лечение, толкова по-големи са шансовете за възстановяване на здравината и стабилността на зъбите.

Често задавани въпроси

Напълно е възможно да се намали риска от появата на разклатени зъби. Достатъчно е да се поддържа добра орална хигиена (миене на зъбите поне два пъти на ден, използване на конец и вода за уста) и да се правят регулярни посещения в стоматологичен кабинет за профилактика и премахване на плаката и зъбния камък.

Щом зъбът е започнал да се разклаща, той едва ли може да се стегне сам. Затова е важно при първите симптоми да се посети дентална клиника, където да се извърши преглед, да се диагностицира състоянието и да се назначи адекватно лечение, което да помогне на разклатения зъб да се заздрави.

Ако зъбът е разклатен може да бъде доста болезнен, особено при дъвчене или натиск.