Счупване на зъб
Въпреки здравината на зъбите, понякога се случва, било поради инцидент, с напредването на възрастта, или заради недобра устна хигиена, те да се счупят или напукат.
Счупването на зъб може да е не само болезнено, но и естетически неприятно и да наруши функционалността на зъбите при дъвчене.
Затова е добре при счупване или фрактури на зъбите да се посети стоматологичен кабинет.
Често срещани причини за счупване на зъб
Причините, които водят до счупени зъби могат да бъдат различни, но с няколко от тях денталните лекари се сблъскват най-често.
Ето кои са те:
- Скърцане със зъби: Хроничното скърцане със зъби може да причини износване на емайла, а след време и до пукнатини по зъбите, последвано от счупване на зъб или на част от зъба.
- Кариеси и възпаления на венците: Пародонтални заболявания, както и нелекувани кариеси, могат да отслабят структурата на зъбите, което да доведе до счупен зъб или зъби.
- Силно износен емайл на зъбите: Абразиралите зъби с износен емайл, дълготрайно износване или отслабена зъбна структура са много по-податливи на счупване или поява на пукнатини по зъбите.
- Консумация на силно киселинни газирани храни: Редовната консумация на силно киселинни газирани напитки също са сред причините, които могат да доведат до счупването на зъби.
- Травми в зъбите: Директен удар в устата при случаен удар или пътен инцидент може да доведе както до счупени зъби, така и до по-сериозни последици като избити зъби, проблем с челюстта и други.
Независимо каква е причината за счупването, желателно е да потърсите съвет от специалист възможно най-кратко след установяването на проблема.
Диагностика при счупени или абразирали зъби
Диагностицирането на проблема се извършва в дентален кабинет в специализирана дентална клиника.
По време на посещението в кабинета на стоматолога, той извършва визуален преглед на състоянието на зъба или зъбите и изготвя рентгенова снимка. Целта е да се установи дали има фрактури по зъба, които не се виждат с просто око.
Ако е необходимо, по време на прегледа може да бъде извършен и тест за чувствителност, или зъбът да се освети с ярка светлина, за да бъдат открити фини пукнатини, ако такива има.
Какво е лечението за счупен зъб
Методът на лечение се назначава в зависимост от това какви са степента и сериозността на счупването и какво е местоположението на счупения зъб.
В дентална клиника Киряков предлагаме следните методи за лечение на счупване на зъби:
- Фотополимерни пломби: За възстановяване на счупен зъб, при който увредата е малка използваме фотополимерни пломби.
- Зъбни коронки: Ако е отчупена голяма част от зъба, за да бъдат възстановени функциите му, се налага поставяне на зъбна коронка.
- Лечение на кореновия канал: До ендодонтско лечение прибягваме в случаите, в които фрактурите на зъба са по-големи и засягат зъбната пулпа. Лечението на кореновия канал не позволява на бактериите да проникнат в корените и да причинят инфекция.
- Поставяне на фасети: В случаи, при които счупването е на предни зъби и не е голямо поставяме фасети или бондинг.
Ако счупеният зъб е сериозно увреден и от корена му не е останало много, тогава се налага да бъде отстранен чрез екстракция и да бъде поставен зъбен имплант.
Кога трябва да отидете на зъболекар
Симптомите, които показват, че има счупване на зъб могат да варират според степента и сериозността на увредата.
Все пак има няколко основни симптома, при наличието на които е добре да се потърси своевременна стоматологична помощ.
Ето кои са те:
- Остра болка при дъвчене или натиск;
- Подуване в областта на венеца и счупения зъб;
- Температурна и вкусова чувствителност на зъбите при консумация на топли и студени храни и напитки.
При по-тежките случаи периодичната болка и подуването на венеца могат да бъдат придружени от висока температура и отпадналост. Това са симптоми, които изискват спешно и незабавно посещение при стоматолог за преглед и лечение на счупения зъб.