Кога се налага умъртвяване на зъб и как се прави?

Умъртвяването на зъб, известно като девитализация, е част от кореновото лечение на зъбите (ендодонтско лечение). 

Денталната процедура се налага, когато зъбът е сериозно увреден или инфектиран и това е един от най-ефективните начини както да се запази, така и да се предотвратят по-сериозни проблеми като развитие на абсцеси или пълна загуба на зъба.

Жена в стоматологичен кабинет по време на умъртвяване на зъб

Причини за умъртвяване на зъб

Причината, поради която се налага девитализация на зъб в 99% от случаите е тежко увреждане на зъбната пулпа (меката вътрешна част на зъба, наситена с кръвоносни съдове и нерви).

Това може да се случи в резултат на някой от следните дентални проблеми.

Дълбок кариес

Когато кариесът е проникнал много дълбоко в зъба, достигнал е до пулпата и е предизвикал възпаление или инфекция, единственият начин да се предотвратят по-сериозни проблеми е да се премине към кореново лечение и умъртвяване на зъб.

Травми и фрактури на зъба

До девитализация може да се стигне и когато зъбът е тежко увреден от травма, при която бактерии са достигнали до пулпата и са предизвикали възпаление.

Пародонтални заболявания

Не са редки и случаите, в които пародонтални заболявания като гингивит или пародонтит могат да предизвикат възпаление или инфекция на коренови канали. Това от своя страна може да доведе до необходимостта от умъртвяване на зъб.

Развитие на абсцеси

Абсцесът е сериозно гнойно възпаление, причинено от бактериална инфекция в корена на зъба или околната тъкан. То възниква, когато инфекцията достигне пулпата и се разпространи към костта или венеца. В такива случаи кореновото лечение, което включва умъртвяване на зъба, е единственият начин да се предотврати изваждането му.

Симптоми, които налагат умъртвяване на зъб

Симптомите на инфекция в пулпата на зъба са многобройни, но някои са по-чести от други. 

Ето най-важните:

  • Силна болка при дъвчене: Постоянна и остра болка, особено при натиск или при консумация на топли и студени храни, често сигнализира за възпаление или инфекция на пулпата.
  • Подуване на венеца: Възпалението около засегнатия зъб може да причини подуване на венеца, което е признак на инфекция.
  • Промяна в цвета на зъба: Инфектираната пулпа води до потъмняване на зъба спрямо останалите. Това се дължи на умирането на кръвоносните съдове в нея.
  • Гнойни торбички: Появата на гнойни образувания около зъба, от които изтича гной, е сигурен знак за инфекция, която изисква лечение.

Ако забележите някой от тези симптоми, е важно да потърсите зъболекарска помощ възможно най-скоро.

Жена на стоматологичен преглед

Как се определя дали е необходимо умъртвяване на зъб

Диагнозата се поставя в стоматологичен кабинет след обстоен преглед. Стоматологът първо извършва детайлен оглед на устната кухина и зъба, след което прави рентгенова снимка, за да провери наличието на инфекция в корена и състоянието на околната кост.

Допълнително се провеждат тестове за чувствителност и виталитет. Те включват реакции на зъба към температурни и механични стимули, което помага да се установи дали нервът е увреден и дали се налага девитализация (умъртвен зъб).

Процедурата на умъртвяване на зъб

Процедурата по девитализация на зъба преминава през няколко основни етапа, с които от дентална клиника Кирякова ще ви запознаем съвсем накратко сега.

Преглед и диагностициране на проблема

Както споменахме и малко по-горе в материала, първоначално денталният лекар извършва обстоен преглед и прави рентгенова снимка на зъба, за да установи колко дълбоко е проникнала инфекцията и какво е състоянието на кореновите канали.

Поставяне на локална упойка

Преди да започне работа по зъба, стоматологът поставя местна упойка на пациента, за да гарантира неговия комфорт и липсата на болка по време на извършване на процедурата. 

Отваряне на зъба

След като локалната анестезия подейства, той пристъпва към “отваряне на зъба”, като пробива малък отвор в него. През отвора стоматологът почиства кореновите канали, отстранявайки увредената тъкан, нервите и кръвоносните съдове. Това е същинската част на умъртвяването, след която зъбът губи чувствителността си.

Почистване и дезинфекция на зъба

След отстраняване на инфектирана пулпа зъбът се почиства добре и се дезинфекцира, за да се предотврати евентуално разпространение на инфекцията. 

В дентална клиника Киряков при почистването на зъба използваме дентален микроскоп, тъй като смятаме, че кореново лечение, което се извършва без дентален микроскоп няма как да се извърши качествено.

Запълване на кореновите канали на зъба

Следващият етап от процедурата е запълване на почистените и дезинфекцирани канали със специален материал, който да предпази зъба от повторна инфекция.

Възстановяване

Последният етап включва запечатване на зъба с пломба, а при необходимост – поставяне на корона за допълнителна защита и здравина.

Рискове и предпазни мерки

Въпреки, че кореновото лечение е един от най-ефективните методи за спиране на инфекцията и запазване на зъба, в редки случаи могат да възникнат усложнения. Те обикновено се дължат на неправилно проведена процедура или неспазване на установените протоколи.

Например, ако кореновите канали не са почистени и запълнени напълно, инфекцията може да се повтори, което налага повторно лечение (релечение).

За да избегнем подобни проблеми, в дентална клиника Киряков стриктно спазваме протоколите за кореново лечение и предлагаме редовни безплатни профилактични прегледи за нашите пациенти.

Дентални лекари правят умиртвяване на зъба на пациент

Алтернативи на умъртвяване на зъба

В някои случаи, ако състоянието на зъба и кореновите канали го позволява, стоматологът може да препоръча алтернативни методи вместо умъртвяване на зъба.

Пулпотомия

Пулпотомията е процедура, която се прилага при млечни или постоянни зъби с незавършено кореново развитие. Тя включва частично отстраняване на увредената пулпа, като се запазва здравата част. Методът е подходящ, когато инфекцията не е засегнала корените.

Директно покриване на пулпата

Тази процедура, наричана още билогична, се извършва при минимална експозиция на пулпата. Лекарят поставя специален биологичен материал директно върху нея, за да я запази жива и да предотврати по-нататъшно увреждане. 

Целта е, когато се постави биологичният материал върху пулпата (нерва) организма сам да образува вторичен дентин, с което сам да затвори дупката към нерва. Така зъбът остава жив и не се налага неговото умъртвяване.

Екстракция на зъб

Ако никой от гореизброените методи не даде желаните резултати е възможно да се пристъпи към екстракция (изваждане) на силно увредения и разрушен зъб.

Често задавани въпроси

Болезнено ли е умъртвяването на зъб?

Преди началото на процедурата на пациента се поставя локална упойка, което прави умъртвяването на зъба напълно безболезнена процедура. След приключване на кореновото лечение и след преминаване на упойката е възможно да бъде изпитан

лек дискомфорт, който преминава в рамките на няколко дни.

Може ли да всеки зъб да се направи биологично лечение?

Директно покриване на пулпата или т.нар. биологично лечение може да бъде извършено единствено на зъб със съответните индикации.

Какви са ползите от девитализацията на зъба?

След премахване на инфектирана пулпа се премахва рискът от разпространение на инфекцията, а болката и дискомфорта преминават. Освен това благодарение на навременното кореново лечение зъбът може да бъде спасен от екстракция (изваждане).

Какво може да се случи, ако не се лекува зъб, който се нуждае от девитализация?

Ако не се лекува, сериозно инфектираният зъб може да образува абсцес, да причини много силна болка и в крайна сметка до загуба на зъба. Освен това инфекцията може да се разпространи и в други области на устната кухина и тялото и да причини сериозни увреждания и проблеми.

Д-р Александър Киряков

Подобни статии