Чувствителни зъби: причини и лечение
Чувствителността на зъбите е често срещан проблем, който предизвиква дискомфорт и внезапна, остра болка при консумация на топли, студени, сладки или кисели храни и напитки.
В тази статия ще разгледаме темата за чувствителните зъби в детайли – от причините и симптомите, до превенцията и възможните подходи за лечение.
Причини за чувствителни зъби
Причините, които могат да доведат до чувствителни зъби не са никак малко, но няколко от тях са основни.
Износване на емайла
Емайлът е твърдият защитен слой на зъбите, който предпазва дентина от външни дразнители.
Той може да ерозира поради различни причини, като най-честите са консумация на сладки и кисели храни, бруксизъм, агресивно миене на зъбите и други.
Оголени корени
Чувствителност на зъбите може да се прояви и в резултат на оголване на дентина в корена поради отдръпване на венците.
Отдръпването на венеца или рецесия се получава в следствие на дентални заболявания като пародонтоза, неправилна техника на четкане на зъбите и други.
Основната причина за оголването на корените е нередовното почистване на зъбен камък и прекомерното натрупване около зъбите.
Пукнатини в зъбите
Напуканите зъби са податливи на проникване на бактерии, които могат да достигнат до зъбната пулпа. Това може да доведе до възпаление и повишена чувствителност на засегнатия зъб или зъби.
Кариес
Ако не се лекува навреме, кариесът прогресира и прониква в по-дълбоките слоеве на зъба, достигайки до нерва. Това води до болка и повишена чувствителност.
Обикновено появата на кариес се дължи на недобра орална хигиена, натрупан зъбен камък и плака, или консумация на сладки и киселинни храни и напитки.
Бруксизъм
Скърцането със зъби, известно като бруксизъм е дентално заболяване, което ако не се лекува, също може да е причина за износване на зъбния емайл.
Освен това, бруксизмът причинява болки и проблеми в темпоромандибуларните стави и увеличава чувствителността на зъбите.
Възможности за лечение на чувствителни зъби
Добрата новина е, че имате чувствителни зъби, то те могат да бъдат лекувани напълно успешно. Възможностите за лечение те зависят основно от това какво причинява чувствителността.
Затова е силно препоръчително да посетите вашия дентален лекар, който да извърши стоматологичен преглед и да предложи най-подходящото за вас лечение на чувствителни зъби.
И все пак, по-долу споделяме някои от основните възможности за лечение на чувствителността на зъбите.
Използване на специализирани пасти за зъби
Ако изпитвате дискомфорт от чувствителни зъби е добре да използвате пасти за зъби, които съдържат активни съставки като калиев нитрат или стронциев хлорид. Те блокират нервните сигнали и намаляват болката и чувствителността на зъбите.
За допълнителна защита можете да използвате и вода за уста с калиев нитрат.
Флуорни терапии
Флуорът е минерал, който действа като укрепва емайла на зъбите, което ги прави по-устойчиви на кариес. Той се прилага локално, като част от флуорните терапии за намаляване чувствителността на зъбите.
Терапиите обикновено включват нанасяне на силно концентриран флуорен гел или пяна директно върху зъбите за няколко минути. Така нанесен, флуорът прониква в порите на емайла и образува защитна бариера около зъба.
Терапиите с флуор са безопасен и ефективен метод за облекчаване на чувствителността на зъбите, без да се прибягва до инвазивни или сложни процедури.
Зъбни възобновителни материали
При дентални проблеми като кариеси, скърцане със зъби, рецесия на венеца и пукнат или счупен зъб, вашият стоматолог ще препоръча по-интензивни методи за лечение.
Така например, ако причината за чувствителността се дължи на кариес, ще го обработи и ще постави пломба.
Ако имате счупен или напукан зъб най-вероятно ще прибегне до поставяне на фасети или коронки, а ако страдате от бруксизъм трябва да носите специална защитна шина (ритейнър) по време на сън.
Връзката между чувствителни зъби и пародонталните заболявания
Пародонталните заболявания и чувствителността на зъбите често са взаимосвързани, като едното състояние може да доведе до другото.
Така например, при пародонтални заболявания като гингивит или пародонтит се наблюдава отдръпване (рецесия) на венците, което излага корените на зъбите на “открито”.
Това, от своя страна, повишава чувствителността на зъбите, които стават особено чувствителни при консумация на студени или топли храни и напитки.
От друга страна, чувствителните зъби могат да са един от ранните симптоми на развитие на пародонтални заболявания и ако състоянието се пренебрегне, може да доведе до сериозни пародонтални проблеми.
Превенция на чувствителни зъби при деца и възрастни
Има няколко ефективни начина, с които можете да предотвратите чувствителните.
Ето кои са те:
- Използвайте средно мека четка за зъби.
- Използвайте паста за зъби с флуор и прилагайте правилна техника за четкане на зъбите.
- Ограничете консумацията на храни и напитки с висока киселинност като цитрусови сокове и газирани напитки .
- Ограничете консумацията на сладки закуски и десерти.
- Уверете се, че получавате достатъчно витамин Д и калций.
Не на последно място, редовните профилактични прегледи при зъболекар помагат да откриете и разрешите проблемите навреме.
Специализирани процедури при чувствителни зъби
Чувствителността на зъбите може да бъде лекувана по различни начини, като лечението зависи както интензитета на чувствителност, така и от причината, довела до появата на това състояние.
Най-често прилаганите специализирани процедури при чувствителни зъби са:
- Лечение на кариес;
- Лечение на коренов канал;
- Лечение на венците;
- Прилагане на флуорни терапии.
Към тях можем да прибавим и носене на шини (при скърцане със зъби), поставяне на фасети и други.
Чувствителните зъби могат значително да повлияят върху качеството на живот, затова е добре още при появата на първите симптоми да се обърнете към стоматолог, който да ви помогне да се справите с проблема бързо и лесно.
Често задавани въпроси
Как се лекува чувствителността на зъбите?
Наред със спазването на добра орална хигиена е важно да чувствителността на зъбите да се лекува според причината, която е довела до това състояние.
Могат ли скорошните стоматологични процедури да повишат чувствителността на зъбите?
Ако сте преминали през някакви дентални процедури е възможно да усетите зъбите си малко по-чувствителни, но това състояние ще отшуми в рамките на няколко дни.
Какви храни да консумираме при чувствителни зъби?
При чувствителни зъби е препоръчително да се консумират храни, богати на калций, флуор и фосфор. Това включва мляко и млечни продукти, както и плодови сокове с ниска киселинност. Тези храни подпомагат укрепването на зъбния емайл и намаляват дискомфорта.
- Фасети или бондинг: предимства, недостатъци и съвети - декември 2, 2024
- Болка в пломбиран зъб: какво да правите - ноември 29, 2024
- Чувствителни зъби: причини и лечение - ноември 25, 2024