Вадене на млечен зъб в Клиника Киряков

Обикновено временните (млечни) зъби при децата започват да падат сами, за да “отворят” място на постоянните зъби. 

Понякога обаче естественият процес на падане е затруднен и се налага вадене на млечен зъб.

Кога се налага вадене на млечен зъб

Екстракцията на млечен зъб е процедура, която не се прилага, ако не е напълно наложително, тъй като временните зъби на децата е добре да паднат по естествен начин.

Разбира се, има случаи, в които друго решение няма и трябва да се прибегне до вадене на млечен зъб от стоматолог.

Екстракцията се налага в някой от следните случаи:

  • Ако пречи на появата на постоянния зъб;
  • Ако временният зъб принуждава постоянния зъб да пробие на място извън зъбната редица;
  • Ако зъбът е силно разрушен от кариес и не може да бъде възстановен.

Към вадене на млечен зъб се прибягва и ако е развил пулпит или се установи наличие на така наречения ”джоб”.

Дентална клиника д-р Александър Киряков

Диагностика и персонализиран план за лечение

Преди да предприемат екстракция на временен (млечен) зъб, денталните лекари от клиника Киряков извършват обстоен преглед на млечните зъби на детето. Целта е да определят с точност какво е състоянието им и дали наистина се налага вадене.

В много редки случаи се налага да бъде направена рентгенова снимка, а в края на прегледа задължително следва консултация и с родителите.

След като детайлният дентален преглед приключи, се изготвя персонализиран план за лечение, който да отговаря на индивидуалните нужди на детето.

Екстракция на млечен зъб в Клиника Киряков

Ваденето на млечен зъб в дентална клиника Киряков се извършва в приятна обстановка, в която децата се чувстват спокойни и не изпитват никакъв страх. За да ги предразположим ние използваме съвременна техника и подхождаме с изключително голямо внимание и търпение.

Процесът и стъпките по вадене на млечен зъб включват:

  • Консултация и преглед: По време на прегледа денталният лекар извършва диагностициране и изготвя анализ и план за лечение.
  • Поставяне на обезболяващо средство и екстракция: За да не почувства детето никаква болка, преди началото на екстракцията се поставя местна упойка, след което се преминава към ваденето на млечния зъб.

В зависимост от закрепването на млечния зъб в челюстта, стоматологът може да използва различни техники на екстракция, като най-често прилаганата е вадене на зъбчето с форцепс и зъболекарски щипци.

Цели и резултати

Ваденето на млечен зъб се извършва с цел да се осигури правилното изникване на постоянните зъби.

То помага да се предотвратят евентуалните проблеми в случай, че постоянните зъби, поради липса на място, не заемат правилните си места в зъбната редица.

Резултатите от тази дентална процедура включват безпроблемен и правилен пробив на постоянните зъби и носят спокойствие на детето и неговите родители.

Защо да ни се доверите

Като една от водещите дентални клиники в Хасково и региона, ние предлагаме висококачествени дентални услуги, сред които е и вадене на млечен зъб.

За нас е важно малките ни пациенти да ни посещават без страх, затова към всяко дете подхождаме персонално и се стремим да му покажем, че може да се чувства в пълна безопасност.

Често задавани въпроси

Няма един-единствен отговор, тъй като при някой деца този процес започва по-рано, докато при други по-късно.

Все пак, по-голямата част от денталните лекари споделят мнение, че първите млечни зъби започват да падат по естествен начин между 5 и 6 години, като този процес  продължава до 12-13-годишна възраст.

Ако зъбчето е достатъчно разклатено, детето може и само да го отстрани като използва езика си, за да го разклати така, че то само да падне.

Въпреки това, нашият съвет е да посетите дентален кабинет, тъй като при ваденето на зъба в домашни условия е възможно той да не падне изцяло и парченца от него да останат,  което да причини на детето болка или дискомфорт..

Препоръчително е посещението при стоматолог и в случаите, в които забележите, че постоянният зъб се опитва да пробива или вече е пробил, а млечният не пада.

Детето може да се храни и да приема течности веднага след като действието на упойката премине.

В случай, че има някакъв дискомфорт през първите часове след екстракцията, може да се постави студен компрес. След като болката отшуми е важно да се поддържа отлична орална хигиена, като се използват четка и паста за зъби поне два пъти дневно и устата се изплаква с вода за уста.

Препоръчителни са и регулярните посещения за профилактичен преглед в клиника Киряков, за да сте спокойни, че зъбите на малчугана са в отлично състояние и няма да се налага вадене на друг зъб или зъби.