Момиче с метални брекети

Видове брекети за зъби: всичко, което трябва да знаете

В съвременната ортодонтия се използват няколко основни вида брекети, когато се налага да бъде извършена корекция и подравняване на зъбните редици. 

Всеки един от тези видове разполага както с уникален набор от предимства, така и има своите минуси, които трябва да бъдат взети предвид, за да се избере най-подходящото ортодонтско лечение.

За да сме от помощ на тези от вас, на които тепърва им предстои ортодонтско лечение и поставяне на брекети, от дентална клиника Киряков създадохме тази статия. 

В нея ще се опитаме накратко да ви запознаем с някой от основните видове брекети за зъби, с техните предимства и минуси и с основните стъпки на поставянето им.

Да започваме.

Момиче с метални брекети

История на брекетите

Историята на тези ортодонтски апарати води началото си още от древността, когато хората започват да търсят начини за корекция на неправилно подредените си зъби. 

Археологически находки от Древен Египет показват, че още по времето на фараоните са се използвали златни нишки, които са се прикрепвали към зъбите и които служели за подравняване на зъбите.

Подобни находки са открити и при археологически разкопки на територията на днешна Гърция, Италия (Рим) и на много други места по света, но до ефективно коригиране на подредбата на зъбите древната медицина не е успяла да стигне.

Първите стъпки в тази посока за направени през 18-и век, когато френския стоматолог Пиер Фошар, смятан за един от основоположниците на съвременната ортодонтия, в книгата си “Зъболекарят хирург” въвежда концепцията за специални апарати, предназначение за корекция на зъбите.

През 19-ти век се случва друго голямо откритие в областта на ортодонтското лечение, когато зъболекарят Едуард Мейнард въвежда използването на гумени ленти за подравняване и подобряване на захапката. През 1886 година пък Едуард Хартли Енгъл изобретява ортодонтско устройство, подобно на съвременната система от брекети.

В началото на 20-ти век брекетите стават все по-леки, удобни и достъпни, а иновациите в тази посока не спират. 

През 70-те години на миналия век са изработени първи лингвални брекети, а през 2000-та година на пазара бе представен един изцяло нов и иновативен продукт – алайнерите на Invisalign (невидими прозрачни шини).

Различните видове брекети за зъби и техните предимства и недостатъци

Видовете брекети за ортодонтско лечение са няколко, но ние ще ви запознаем малко по-детайлно само с най-използваните и ефективни сред тях.

Традиционни метални брекети

Металните или традиционните брекети са най-старият и разпространен вид в световен мащаб. Те се състоят от малки метални пластини и дъги от неръждаема стомана и се прикрепят към предната повърхност на зъбите. 

Всеки брекет се залепва на отделен зъб и през него минава тънката тел, наречена дъга. За да се преместят зъбите, на всеки 4-8 седмици ортодонтът прави корекции, като затяга дъгата.

Предимства и недостатъци на металните брекети

Едно от най-големите предимства на металните пред останалите видове брекети за зъби е тяхната ефективност при коригиране на всякакви ортодонтски проблеми като сложни изкривявания на зъбите, голямо разстояние между зъбите, неправилна захапка и други.

Друго голямо предимство на този вид ортодонтски апарати е, че позволяват да се извършват прецизни настройки, които гарантират, че зъбите се придвижват в желаната посока. 

Освен това са изключително здрави, издръжливи и много по-достъпни като цена от всички останалите видове брекети за зъби, използвани за ортодонтско лечение.

Като недостатъци на металните брекети можем да посочим тяхната видимост, която не допада на всички пациенти, известен дискомфорт при почистване на зъбите с четка или конец за зъби и малко по-дългият период на адаптация след поставянето им.

Керамични брекети

Сапфирените или керамичните брекети работят по същия начин като традиционните метални брекети. Но за разлика от тях, те са изработени от керамичен материал, който се слива с цвета на зъбите, което ги прави доста по-дискретни и по-малко видими.

Този вид ортодонтски апарати са любими на децата и тийнейджърите, тъй като могат да се лигират в цветни лигатури, което позволява персонализация на цветовете.

Предимства и недостатъци на керамичните брекети

Керамичните брекети са по-малко видими от металните, което ги прави по-привлекателна алтернатива за пациенти, които търсят по-голяма дискретност. Освен това не променят цвета си и са много ефективни за коригиране на сложни ортодонтски проблеми, включително претъпкани зъби, разстояния между зъбите, неправилна захапка и други.

Сред недостатъците им можем да посочим по-високата им цена в сравнение с традиционните брекети и по-голямата им крехкост, което ги прави по-податливи на счупване.

Момиче с цветни керамични брекети

Инвизалайн

Понякога наричани “невидими брекети”, прозрачните алайнери Инвизалайн са отлична алтернатива на класическите брекети. 

За разлика от други видове апарати за ортодонтско лечение, Invisalign не използва брекети и метални дъги за корекция на зъбите. Вместо това разчита на серия от специално проектирани алайнери, изработени от материала SmartTrack, патентован от фирмата Invisalign.

Алайнерите са тънки, подвижни шини, които представляват прозрачна отливка на зъбната дъга. Поставени върху зъбите, те предизвикват леко напрежение, което намества зъбите в желаната позиция.

Предимства и недостатъци на Инвизалайн алайнерите

Едно от основните предимства на алайнерите е техният почти невидим вид, което допада на пациенти, които се чувстват несигурни да носят брекети, които се забелязват при разговор или смях. 

Освен това могат да се свалят, което значително улеснява поддържането на добра устна хигиена. И най-важното – в сравнение с останалите видове брекети за зъби, лечението с Invisalign алайнери е не само много ефективно, но и резултати се постигат до 2 пъти по-бързо.

Не е за подценяване и факта, че Invisalign са единствените ортодонтски апарати, които могат да се носят и от деца на 6 години и могат да бъдат поставени както на горна, така и на долна челюст.

За наша изненада не можем да посочим обективни недостатъци на лечението с прозрачни алайнери Invisalign. 

Процедурата за поставяне на брекети

Процедурата по поставяне на брекети започва с консултация и преглед при ортодонт. По време на прегледа денталният лекар изготвя рентгенови снимки и снема 3D дигитален отпечатък на зъбите на пациента.

След това се прави дигитална визуализация и се изготвя план за лечението на конкретния ортодонтски проблем.

Следващата стъпка е поставянето на брекетите, като при класическите брекети ортодонтът почиства повърхността на зъбите внимателно, залепва със специално лепило по един брекет на всеки зъб, прокарва дъгата през бректите и затяга със скоби.

Процедурата по поставяне на алайнери Invisalign доста по-опростена и включва поставяне на атачмънти (специални бутони), които подпомагат придвижването на зъбите в желаната позиция.

Грижа за зъбите и брекетите

При хора с брекети е важно редовното почистване и отстраняване на остатъците от храна между венеца и брекетите. Това става най-лесно като първо зъбите се почистят с четка и паста за зъби, след което се използва зъбен душ, конец за зъби и вода за уста.

Тъй като алайнерите са подвижни, поддържането на устната хигиена остава стандартно. То включва четкане на зъбите поне два пъти дневно, използване на вода за уста и почистване с конец.

Алайнерите се почистват с четка и вода. При нужда от по-детайлно почистване се използват специални кристали, които са включени в комплекта Invisalign.

Жена слага алайнери

Поддръжка и регулиране на брекетите

Брекетите изискват редовна грижа и почистване от страна на пациента, както и чести посещения при ортодонт. Тези посещения са необходими за регулиране на дъгата и проследяване на напредъка на лечението.

Регулирането играе решаваща роля, тъй като осигурява точния натиск, който насочва зъбите към желаната позиция.

Ефективността на различните видове брекети

Ефективността на брекетите зависи от сложността на случая и вида на използваните ортодонтски апарати.

Традиционните метални брекети са подходящи за коригиране на проблеми с всякаква степен на сложност. Керамичните брекети и алайнерите, от друга страна, са по-ефективни при леки до умерени корекции.

Възможните рискове и странични ефекти при носене на брекети

През първите дни след поставянето на брекети някои пациенти могат да изпитат лек дискомфорт, като затруднения при хранене или слабо възпаление на венците. Тези симптоми обикновено изчезват в рамките на няколко дни.

В редки случаи може да се разхлаби скоба или дъга, което изисква посещение при ортодонт за корекция.

При недостатъчна устна хигиена съществува риск от развитие на кариеси или възпаления на венците. Редовното почистване и грижа за брекетите са от решаващо значение за предотвратяване на тези проблеми.

Срокове и процес на носене на брекети

Продължителността на лечението с брекети зависи както от сложността на ортодонтския проблем, така и от отговорността на пациента при спазване на инструкциите.

Обикновено корекцията с метални и керамични брекети отнема около 2 години. При използване на алайнери периодът е по-кратък – между 6 месеца и 1,5 година.

Ценови разлики между различните видове брекети

Цените на брекетите варират според вида на използваните ортодонтски апарати. Традиционните метални брекети са по-достъпни като цена, докато керамичните брекети и Invisalign алайнерите са по-скъпи.

Важно е да се предвидят и допълнителни разходи за поставяне и поддръжка на ретенционни апарати (ритейнъри). Те са задължителни след приключване на лечението и премахването на брекетите, за да се запази постигнатият резултат.

Иновации в сферата на ортодонтските апарати

Съвременната ортодонтия внедрява технологии като 3D принтиране и дигитално сканиране на зъбите и челюстта. Тези методи значително подобряват точността и ефективността на лечението, като същевременно съкращават времето, необходимо за постигане на желаните резултати. 

В клиника „Киряков“ разполагаме с най-новите дигитални апарати, осигуряващи прецизно и висококачествено лечение.

Често задавани въпроси

Кое ортодонтско лечение предлага най-кратко време за корекция на зъбите?

Прозрачните алайнери Invisalign предлагат най-кратко време за корекция на зъбите. Времето за лечение с тях може да бъде до два пъти по-кратко в сравнение с това при металните брекети.

На каква възраст е добре да се поставят брекети?

Брекети могат да се поставят на пациенти на всяка възраст. Най-оптималният период обаче е ранното юношество, обикновено между 10 и 14 години, когато костната структура е по-гъвкава и зъбите се поддават по-лесно на корекции.

Алайнерите са единствените ортодонтски апарати, които могат да се използват за деца на възраст от 6 години, като се прилагат за корекции на горната и долната челюст.

Брекетите изправят ли зъбите за постоянно?

Не, самите брекети не гарантират трайно изправяне на зъбите. След приключване на ортодонтското лечение е необходимо поставяне на ретайнери. Тяхната функция е да поддържат зъбите в правилната позиция и да предотвратят връщането им към предишното състояние.

Подобни статии