Какво е ретиниран зъб и какво трябва да направите
Човешкото съзъбие се формира в определен ред, като зъбите пробиват последователно в рамките на периоди, смятани за нормални.
Понякога обаче един или няколко зъба не пробиват изобщо или пробивът им се забавя значително.
В денталната практика такива зъби се наричат ретинирани.

Какво е ретиниран зъб: основни понятия
Зъбите започват да преминават (пробиват) през венците в ранна детска възраст. Това се случва отново, когато млечните зъби започнат да падат и на тяхно място пробиват постоянните зъби.
Ако зъбът не успее да пробие и остане заседнал в тъканта на венците или пробие частично, то той се счита за ретиниран зъб. В повечето случаи това състояние засяга долните мъдреци, кучешките зъби и премоларите, но може да засегне и други зъби.
Причини за ретинирани зъби
Причините, поради които зъбите могат да останат заседнали в тъканта на венците или да пробият частично или не на място могат да бъдат много и различни.
Ретинирани зъби могат да бъдат резултат от:
- Претъпкани зъби: Пренаселеността на зъбите в устната кухина не може да осигури достатъчно място на новия зъб да пробие и да заеме своето място в зъбната редица.
- Необичайна форма на челюстта: Челюстта може да е твърде малка и да няма място за изникване на зъба. В този случай зъбите ще се изкривят, разместят или наклонят, докато се опитват да пробият.
Ретинираните зъби също така може да са вследствие от генетични фактори, от травми или от заболявания на венците, които пречат за правилното им пробиване.
Симптоми на ретиниран зъб
Ретинираният зъб може да остане безсимптомен дълго време, но ако се инфектира може да увреди други зъби или да причини други проблеми.
В тези случаи симптомите са:
- Зачервени или подути венци около зъба;
- Затруднено отваряне на устата;
- Лош дъх;
- Болка или чувствителност на венците или челюстната кост;
- Неприятен вкус в устата.
В редки случаи могат да се появят главоболие, подуване на лимфните възли на шията и абсцеси в областта около ретинирания зъб.
Диагностика на ретинирания зъб: методи и процедури
Диагностиката задължително се извършва от стоматолог и започва с посещение на стоматологичен кабинет в дентална клиника.
По време на посещението, денталният лекар изготвя първоначална анамнеза, след което извършва клиничен преглед на ретинирания зъб или зъби.
След първоначалния преглед се прави и рентгенова снимка, за да се установи позицията на ретинирания зъб и степента на неговото задържане. В някой случаи се използва и триизмерна компютърна томография за по-добра визуализация и планиране на лечението.
Ако по време на прегледа се установи, че пациентът има повече от един ретиниран зъб е възможно денталният специалист да назначи ортопантограма. Това е панорамна снимка на зъбите, която предоставя детайлен изглед на зъбите, горната и долната челюст и съседните структури.

Възможни усложнения и рискове при ретинирани зъби
Ако ретинираният зъб не се лекува своевременно, могат да възникнат редица доста сериозни усложнения.
Развитие на кариеси
Ако зъбът е частично пробил, съществува висок риск от развитие на кариес в близост до корените в костта.
Ако ретиниран мъдрец или кучешки зъб развива кариес, заболяването лесно може да се пренесе върху останалите зъби в редицата, които се намират около него.
Изкривяване на зъбната редица
Ретинираният зъб, в опита си да пробие, започва да притиска съседни зъби, което ги кара да се разместват или да се изкривят.
Това води до промени в овала на лицето, в дикцията и дори до проблеми с дъвченето.
Образуване на джобове
Около частично пробилия зъб много често се образуват джобове, които периодично се възпаляват, поради натрупване на бактерии.
В тези случаи се наблюдава и увреждане на пародонталната тъкан.
Затруднения за започване на ортодонтско лечение
Ако пациентът се нуждае от ортодонтско лечение, то може да бъде възпрепятствано, ако има наличие на ретиниран зъб.
Към всички гореизброени усложнения можем да добавим възможно образуване на кисти и тумори, разрушаване на костната тъкан и други структури на челюстта.
Методи за лечение на ретинирани зъби
Лечението на ретинирани зъби зависи от тяхното състояние и от потенциалните усложнения, които могат да възникнат.
Консервативни методи
Ако пациентът има ретиниран мъдрец или ретиниран кучешки зъб, който не причинява дискомфорт и не води до възпаление, лечението обикновено не е необходимо.
Денталните лекари препоръчват редовно наблюдение и контрол.
Хирургични методи
Ако се появят симптоми или има висок риск от усложнения, може да се наложи хирургично лечение. Най-често това включва екстракция на ретинирания зъб.
В зависимост от сложността на случая, изваждането (екстракцията) на зъба може да извърши както с местна, така и с обща упойка.
По време на операцията денталният лекар прави разрез на венеца, за да разкрие ретинирания зъб и костта. След това с помощта на специални инструменти зъбът се отстранява от алвеолата и се вади.
Последният етап от хирургичната процедура включва обработване на раната с антисептик, зашиване на разреза и покриването му с тампон.

Заключение
Ретинираните зъби са често срещано състояние, което не бива да се пренебрегва. Ако не се проследи навреме, то може да причини сериозни проблеми и да изисква продължително лечение.
Ако подозирате, че имате ретиниран мъдрец, кучешки зъб или премолар, нашият съвет е да посетите денталния си лекар. Ранната диагностика позволява навременно лечение при необходимост.
Често задавани въпроси
Колко време отнема възстановяването след премахване на ретиниран зъб?
Възстановяването след екстракцията обикновено отнема от няколко дни до седмица. Това време е необходимо, за да има време да заздравят напълно костите и меките тъкани в областта на изваждането на зъба.
По време на възстановителния период следвайте указанията на денталния си лекар. Обикновено те включват почивка, компреси, мека храна и изплакване с разтвор от солена вода. Ако изпитвате болки е възможно да ви бъдат предписани антибиотици и обезболяващи медикаменти, които да приемате за определен период от време.
Екстракцията на ретиниран зъб има ли противопоказания?
Прилагането на хирургична процедура като екстракция не е препоръчително при хора с проблеми със съсирването на кръвта.
За да може да се извърши адекватно лечение на пациенти с подобен здравословен проблем, първо трябва да се проведе подходящо лечение за стабилизиране на състоянието им.
Изваждането на зъб не се препоръчва и при пациенти с пристъпи на хипертония, с остри хронични заболявания и при пациентки в първи до трети триместър на бременността.
Мога ли да предотвратя появата на ретиниран мъдрец или кучешки зъби?
Ретинирани мъдреци или други зъби няма как да бъдат предотвратени. Те са нещо, което просто се случва. Това, което можете да направите е да намалите рисковете от усложнения, като посещавате зъболекаря си за редовни профилактични прегледи.
- Обличане на зъб: процес и резултати - март 23, 2025
- Зъбни протези: видове, избор и поддръжка - март 21, 2025
- Кога се налага умъртвяване на зъб и как се прави? - март 20, 2025