Болка в пломбиран зъб: какво да правите

Появата на болка след поставяне на зъбна пломба е временно състояние на дискомфорт, което отшумява в рамките на няколко дни и не е причина за безпокойство.

Въпреки това, ако болката продължи повече от няколко дни или се засилва, особено ако е придружена от пулсации в областта на зъба, повишена температура, подуване или силно главоболие, е важно незабавно да потърсите стоматологична помощ. Тези симптоми могат да сигнализират за усложнение, което изисква своевременно лечение.

В тази статия ще разгледаме основните причини за продължаващата болка в пломбиран зъб, как да я успокоите в домашни условия и кога трябва да се обърнете към стоматолог.

Причини за болка в пломбиран зъб

Зъбите съдържат нервни окончания и кръвоносни съдове, които са чувствителни на интервенции. При лечение или работа върху тях може да се предизвика травма, водеща до дискомфорт, засилена чувствителност или болка в пломбирания зъб.

Причините за болката могат да са много, но основните сред тях са няколко.

Дълбок кариес

Когато кариесът е много дълбок и достига близо до нерва на зъба, това може да причини повишена чувствителност, болка в пломбирания зъб и дори възпаление след процедурата. 

Това се дължи на раздразнение на нерва и околните тъкани.

Неспазване на протокола по време на работа

Ненапразно в дентална клиника Киряков спазваме стриктен протокол на работа и преди да предприемем стъпки по поставянето на пломбата задължително поставяме кофердам. Той изолира зъба от течностите в устната кухина.

Това е изключително важна част от протокола, която ако бъде пропусната, течностите и бактериите от устната кухина могат да навлязат в обработвания зъб и да разрушат връзката между композита и зъба. Тва от своя страна може доведе както до болка в пломбирания зъб, така и до редица други дентални проблеми.

Недобре почистен кариес

Ако кариесът не бъде напълно почистен преди поставянето на пломба, той ще продължи да се развива и да уврежда зъба. 

Това води до прогресивна болка, която няма да отшуми, докато пломбата не бъде премахната и засегнатата тъкан не се почисти изцяло.

Нарастваща чувствителност след пломбиране

Повишената чувствителност след пломбиране на зъб най-често се усеща при консумация на студени или топли храни и напитки, както и при консумация на сладки храни като бонбони и шоколад, или киселинни продукти.

Повишена чувствителност се усеща и при отхапване на твърди храни и при дишане през устата в студено време.

Възможни проблеми с пломбата

Рядко, но се случва болката в пломбирания зъб да се дължи на проблеми в начина на поставяне на самата пломба.

Прекалено висока пломба

Ако пломбата е твърде “висока” и не отговаря на височината на останалите зъби, това води до натоварване на зъба и поява на болка при хранене и при натиск. 

Болка в пломбиран зъб може да се появи и ако пломбата не е прилепнала добре.

Пукнатини или разместване

Понякога се случва пломбата да се пропука или да се разхлаби с времето, което е предпоставка за навлизане на хранителни частици и бактерии под нея. 

А това може да доведе до развитието на втори кариес в зъба, който ако не се лекува причинява не само болка, но може да прогресира до инфектиране на зъбната пулпа и да причини абсцес на зъба.

Ефективни домашни средства за облекчаване на болката

За да облекчите болката на зъба след пломбиране, можете да използвате някой от следните домашни средства. 

Ето кои са те:

  • Използвайте паста за чувствителни зъби: Пастите за чувствителни зъби обикновено съдържат калиев нитрат, който действа успокояващо на нервите на зъбите. 
  • Прилагайте студени компреси: Поставете студен компрес за около 15 минути върху бузата в областта на пломбата и ще усетите облекчение.
  • Използвайте средно мека четка за зъби: Твърдите четки могат да раздразнят допълнително зоната около пломбата и да увеличат болката в пломбирания зъб. Затова е добре да преминете към четка с по-нежни влакна, за да сведете до минимум риска от раздразнение и появата на дискомфорт.
  • Избягвайте студените и топли храни: Избягвайте да консумирате топли и студени храни и напитки поне 24 часа след поставянето на пломбата.
  • Избягвайте да се храните от страна на пломбата поне няколко дни.

Използвайте вода за уста и ако все пак продължавате да усещате болка в пломбирания зъб може да прибегнете до прием на някой обезболяващи лекарствени средства без рецепта като ибупрофен или парацетамол, които временно облекчават болката.

Кога да потърсите стоматолог?

В случай, че болката не отшумява в рамките на няколко след поставянето на пломбата, усилва се при дъвчене и чувствителността не намалява въпреки, че избягвате определени храни е силно препоръчително да се обърнете към стоматолог.

Трябва да потърсите медицинска помощ и ако се появи оток в областта на пломбирания зъб, ако имате силно главоболие или температурата ви се повишава.

Професионално лечение на болката в пломбиран зъб

Болката в пломбирания зъб може да е неприятна, но с правилното и навременно лечение могат да бъдат избегнати сериозни проблеми.

От дентална клиника Киряков предлагаме професионално лечение на болка в пломбиран зъб, която включва:

  • Дентален преглед за установяване на точната причина за болката;
  • Корекция на пломбата (ако е прекалено висока или неправилно оформена);
  • Смяна на пломбата и замяната ѝ с нова, ако се установи, че е повредена или неподходяща.

Ако изпитвате болка след поставяне на зъбна пломба, която не отшумява или увеличава интензитета си, можете да си запишете час за преглед в дентална клиника Киряков.

Често задавани въпроси

Боли ли поставянето на пломба?

Това е напълно безболезнена процедура, при която се използва локален анестетик, за да се гарантира комфорта и удобството на пациента. В този ред на мисли, по време на поставяне на пломбата няма да почувствате никаква болка.

Колко време ще изпитвам чувствителност и болка в пломбирания зъб?

Продължителността на болката зависи от редица фактори, сред които дълбочината и сложността на третирания кариес, техниката и материала, използвани от стоматолога и разбира се, от индивидуалните характеристики на всеки пациент.

Все пак, обикновено при по-голямата част от пациентите болката отминава в рамките на няколко дни, до седмица или две.

Нормално ли е да ме боли челюстта след пломба?

Процедурата по поставяне на пломба причинява известна травма, така че е възможно да изпитате след болка, която обаче ще отшуми напълно за няколко дни.

Д-р Александър Киряков

Подобни статии