young female patient visiting dentist office

Фасети или бондинг: предимства, недостатъци и съвети

Мечтаете за красива усмивка и сте наясно, че за да я постигнете трябва да направите своя избор между две от най-популярните козметични дентални процедури – фасети или бондинг.

Решението обаче все още ви убягва, тъй като не сте напълно сигурни коя от двете процедури ще е по-подходяща за вас.

За да направим решението ви малко по-лесно, от дентална клиника Киряков създадохме тази статия. В нея ще ви представим накратко цялата информация, която ви е необходима да направите своя избор между фасети и бондинг.

Усмихната жена с фасети

Химически и физични свойства на фасетите и бондинга

Фасетите и бондинг са две от най-популярните дентални процедури за естетична корекция на зъбите, които обаче се различават не само като начин на поставяне, но и по химически и физически свойства.

Бондингът се изработва от композит (фотополимерен материал), от който се изработват и пломбите на пациентите. Това е материал, който е силно податлив на оцветяване и счупване и макар в първите години след поставянето си да изглежда добре, после потъмнява, гланцът му изчезва и има нужда от подмяна или корекция.

Що се отнася до фасетите, в пространството съществува мит, че могат да се изработват и от цирконий, но от дентална клиника Киряков сме на мнение, че най-добрият материал за изработване на фасети е стъклокерамиката.

Този материал е не само изключително издръжлив и неподатлив на оцветяване, но и фасетите се залепят добре и не се разлепят. Освен това, фасетите от стъклокерамика не се чупят и блясъкът им се запазва до края на техния живот.

Разликата между фасети и бондинг при зъболекарските процедури

Бондингът е по-бърза и евтина процедура, но не е високо естетична и с времето има нужда от корекции. 

Фасетите, от своя страна, се изработват по-бавно от бондинга, но за сметка на това предлагат високоестетичен и дълготраен резултат.

При поставяне на фасети се налага изпиляване на зъба, но то е изключително минимално, а в интерес на истината такова се налага и в повечето случаи при поставяне на бондинг.

Козметични предимства на фасетите и бондинга за зъбите

Фасетите предлагат естествен и привлекателен външен вид и са неразличими като цвят и форма от естествените зъби. Те не се оцветяват, не се чупят, не се разлепят, запазват блясъка си и не се нуждаят от корекции до края на живота си.

Отличен избор са не само за постигане на красива холивудска усмивка, но и за корекция на разстояния между зъбите, за покриване на силно обезцветяване или петна, за промяна на формата на зъба, за коригиране на напукани, отчупени или силно абразирали зъби.

Бондингът се справя прилично с дребни козметични несъвършенства на единични зъби като малки напуквания, леко променен цвят или промяна на формата на зъба.

 поставяне на фасети

Дълготрайност и издръжливост на фасетите и бондинга

Фасетите със сигурност са по-дълготрайното решение, тъй като при правилна дентална грижа обикновено издържат до живот. В тази връзка, ако фасетите са поставени в дентална клиника Киряков, ние даваме доживотна гаранция за отлепването на фасетата от зъба.

Бондингът, макар и добър вариант за незабавна корекция на усмивката, издържа между 3 и 5 години, след което се налага да се правят корекции или подмяна.

Какво да очаквате по време на процедурата за поставяне на фасети и бондинг

Процедурата по поставяне на фасети протича в няколко етапа:

  • Снемане на дигитални отпечатъци от зъбите на пациента;
  • Създаване на восъчен моделаж (Wax Up) – временни фасети или т.н. ”тест драйв на усмивката”;
  • Изготвяне на 3D дигитален отпечатък;
  • Изработване на фасетите в зъботехническа лаборатория;
  • Подготовка на зъбите;
  • Залепване на фасетите върху зъбите на пациента.

Бондингът на зъби също протича в няколко етапа:

  • Оценка на състоянието на зъбите;
  • Избор на цвят и фотополимерен материал;
  • Подготовка на зъба;
  • Залепване на материала към зъба на пациента.

Обобщено, поставянето на фасети изисква няколко посещения в стоматологичния кабинет, докато бондингът се вмества в едно посещение.

Практически съвети за поддържане и грижа за фасетите и бондинга

Без значение дали става дума за фасети или бондинг, грижата за тях трябва да е същата, както грижата за естествените зъби. Това включва миене на зъбите поне два пъти на ден, използване на конец и вода за уста и регулярни посещения в стоматологичен кабинет за профилактични прегледи и отстраняване на зъбен камък.

Освен това при бондинга е препоръчително да се избягва консумацията на оцветяващи зъбите храни и напитки като червено вино, храни с изкуствени оцветители и кисели храни. Добре е да се избягват и вредни навици като отваряне на опаковки със зъби, гризане на химикали или моливи, гризане на нокти и други подобни вредни за зъбите навици. 

Фасетите от своя страна по никакъв начин не пречат дъвкателената дейност, така че след поставянето им пациента спокойно може да се храни и отгризва твърди храни по същия начин, както го правил и преди поставянето на фасетите.

Единственото, което трябва да се избягва е да се извършват несвойствени за зъбите дейности като отваряне на капачки със зъби или късане на конци и корда със зъби.

Корекция на зъби с фасети

Възможни рискове и недостатъци на фасетите и бондинга

Като единствен недостатък на фасетите можем да посочим по-високата цена на процедурата.

Що се отнася до бондинга, както споменахме по-горе, материалът, от който се изработва, е податлив на петна и обезцветяване и не е толкова издръжлив

Другият недостатък на бондинга е, че може да се използва за корекция само на минимални дефекти на единични зъби, но не и за по-големи и сложни корекции като фасетите.

Ценови разлики между фасети и бондинг

Цената на поставянето на фасети е между 2 и 3 пъти по-висока, но преживяемостта в устата също е 2-3 пъти по-голяма в сравнение с бондинга.

Тенденции и иновации 

У нас има немалко дентални клиники, които предлагат поставяне на фасети или бондинг. 

Добре оборудвани с модерна техника и използващи висококачествени материали, клиники като дентална клиника Киряков предлагат висококачествени услуги на достъпни цени, което ги прави популярни далеч извън границите на страната.

Съвременните технологии в денталната медицина, като 3D интраорални скенери, дигитално проектиране и изрязване на фасети и иновации като концепцията DSD (Digital Smile Design), предоставят нови възможности за зъболекарите. Те позволяват постигане на отлични резултати за значително по-кратко време, като същевременно подобряват прецизността и персонализацията на лечението.

Фасети или бондинг – как да вземете правилното решение

Изборът между фасети и бондинг зависи от основно от вашия бюджет. Ако имате нужда от по-сложни корекции, търсите дългосрочно решение, държите да имате бляскава и красива усмивка и разполагате с по-висок бюджет, фасетите са по-добрият избор.

Ако се нуждаете от бързо и временно решение, за да отстраните леки козметични несъвършенства на единични зъби и бюджетът ви е ограничен, тогава бондингът може да бъде подходящ за вас.

Често задавани въпроси

Необходима ли е някаква подготовка преди поставянето на фасети?

Единственото, което се прави като предварителна подготовка за поставяне на фасети е да се почистят зъбите от зъбния камък, ако има натрупан такъв.

Има риск да се отлепи фасетата, ако консумирам твърди храни?

Когато е изработена от висококачествени материали и поставена професионално, фасетата се закрепва здраво и позволява отхапване на твърди храни без риск от отлепване.

Фасетите или бондингът се доближават повече до естествените зъби?

Без никакво съмнение фасетите се доближават повече до естествената форма и цвят на зъбите. Това е и причината, поради която по-голямата част от пациентите предпочитат фасети пред бондинг.

Д-р Александър Киряков

Подобни статии