Силанти за деца

Силанти за деца в Клиника Киряков

Силанти за деца в Клиника Киряков

Силантите са съвременен и много ефективен метод за защита на дъвкателните повърхности на детските зъби от появата на кариеси.

Ако искате да предпазите зъбите на децата си от появата на кариеси или други орални проблеми, от дентална клиника Киряков предлагаме професионално силанизиране на молари и премолари на деца.

Какво представляват силантите

Денталните силанти представляват тънки полимерни защитни покрития

Те се поставят върху фисурите (дълбоки ямки и вдлъбнатини) на дъвкателните повърхности на постоянните или млечни зъби и образуват тънък защитен слой или филм, който предпазва зъбите от появата на кариес.

За решение на какви проблеми се използват силанти

Почти веднага след като се появят първите постоянни дъвкателни зъби на децата, те са предразположени към развитието и появата на кариес. Причината е, че хигиената на децата все още не е толкова усъвършенствана, както на възрастен човек. 

Кариес може да се появи, тъй като повърхността на новопоникналите постоянни зъби е силно набраздена и по нея има вдлъбнатини и ямки. Те са са идеалното място за задържане на остатъци от храна, а оттам и до развитието на бактерии и появата на кариеси.

Силантите за деца запълват тези вдлъбнатини и предотвратяват задържането на храна и плака, като по този начин намаляват рисковете от развитието на кариеси.

Поставяне на силанти в Клиника Киряков

Процесът по поставянето на силантите в дентална клиника Киряков протича в няколко основни стъпки.

Стъпка 1: Дентален преглед

По време на прегледа детски зъболекар от клиника Киряков преглежда внимателно състоянието на дъвкателните зъби на детето. Зъбите, подходящи за силанти, са тези със силно изразени и дълбоки фисури. 

Ако вече има наличие на кариеси, те се отстраняват, по вече познатия начин. 

Силанти могат да се поставят само на зъби, които все още не са засегнати от кариес. 

Стъпка 2: Почистване и подсушаване

През този етап повърхността на зъбите на детето се почиства и подсушава внимателно.

Причината е, че не бива да остава нищо под силантите, след като бъдат нанесени и се втвърдят.

Стъпка 3: Подготовка на повърхността

За да може силантът да се закрепи здраво върху зъбите, преди процедурата се нанася специален разтвор.

Целта на този разтвор е да награпавини временно повърхността им.

Стъпка 4: Нанасяне на силанта

Това е предпоследната стъпка по силанизиране на първите постоянни детски зъби. При нея малко количество от силанта се нанася внимателно по повърхността на дъвкателните зъби. 

На финала силантът се втвърдява, като се поставя под светлината дентална лампа.

Цели и резултати от процедурата

Основната цел на поставянето на силанти за деца е да се предотврати развитието на кариес и да се осигури ефективна защита на детските зъби поне няколко години занапред.

Силанизирането е добре да се извърши веднага след пробива на първите постоянни зъби, тъй като тогава те са с по-ниска минерализация. Това е предпоставка за лесно натрупване плака и впоследствие на образуване на кариеси.

Грижа за силантите

Силанизираните зъби не изискват специални грижи. 

Достатъчно е детето да мие с четка и паста зъбите си по два пъти на ден, да използва конец за зъби и да посещава редовно стоматологичен кабинет за профилактични прегледи.

Защо да ни се доверите?

В дентална клиника Киряков се отнасяме към нашите малки пациенти с много голямо внимание и любов. 

Ние разбираме, че всяко дете е уникално, затова подхождаме индивидуално към всеки малък пациент, като се стремим да му осигурим необходимия комфорт и спокойствие по време поставянето на силанта.


Често задавани въпроси

Болезнено ли е поставянето на силанти?

Процедурата е на 100% неинвазивна и напълно безболезнена. Силантът се поставя с едно посещение в денталния кабинет, а след приключване на процедурата детето не изпитва никакъв дискомфорт и може да се храни и приема течности веднага.

Колко дълго издържат силантите?

Силантите могат да издържат дълги години, но е добре да бъдат премахнати, след като детето навърши 13-14 години, за да не се наруши правилната му захапка.

На каква възраст е подходящо да се поставят силанти?

Обикновено първите постоянни дъвкателни зъби пробиват на около 6-годишна възраст. Тази е и възрастта, на която повечето зъболекари препоръчват да се извърши силанизирането на зъби на деца.