Видове упойка при зъболекар и кога се използват

Обезболяването чрез поставяне на упойка (анестезия) играе ключова роля за гарантиране на комфорта и облекчаване на болката на пациентите, подложени на различни стоматологични процедури.

В съвременната стоматология се използват различни видове упойки. Денталният лекар ги избира според сложността на процедурата, общото здравословно състояние на пациента и индивидуалните му характеристики.

В този блог пост, от дентална клиника Киряков ще разгледаме основните видове упойка за обезболяване, които се използват в денталната практика.

Видове упойка при зъболекар

Интраорална упойка

Интраоралната (местна) упойка при зъболекар е най-често прилаганият вид анестезия за локално обезболяване. 

Тя се прилага директно върху обработваните участъци в устната кухина има три основни вида: контактна, проводна и инфилтрационна (терминална) упойка.

Контактна упойка

Контактната упойка се прилага под формата на спрей, крем или гел, които съдържат обезболяващо вещество

Тя се използва за обезболяване на повърхностния слой на венците и лигавицата и обикновено се нанася преди проводната или терминалната упойка, за да намали дискомфорта на пациента при поставянето им.

Проводна упойка

Проводната упойка (периферна проводна анестезия) се поставя чрез инжектиране на обезболяващ медикамент около нерва, който инервира съответната област. Този вид упойка е много ефективна за обезболяване на големи участъци като долна челюст. 

При поставяне на проводна упойка пациентът губи усещане в долната част на устата, езикът изтръпва, а говорът се затруднява. Тези ефекти отшумяват след 3–4 часа.

Терминална упойка

Терминалната упойка е най-често прилаганата локална (местна) упойка в стоматологичната практика. Тя се поставя чрез инжектиране на обезболяващ разтвор близо до нервните окончания на зъба.

Методът обикновено се използва при лечение на единичен зъб, лечение на кариеси и други дентални процедури, които не изискват обширно обезболяване.

Интралигаментарна и вътрекостна анестезия

Вътрекостната анестезия се извършва чрез инжектиране на упойка директно в костта около зъба. При нея се използват изключително тънки игли, които се поставят между зъба и венеца, след което обезболяващият разтвор се впръсква много бавно и внимателно. 

Този вид упойка се използва при пациенти, при които другите методи за локална анестезия не действат или в случаите, при които се изисква изключително прецизно обезболяване на единичен зъб.

Екстраорална туберална анестезия

Екстраоралната туберална анестезия се извършва чрез инжектиране на упойка в областта на горната челюст на пациента. Тя осигурява пълно обезболяване на горните молари и околните тъкани. 

Най-често този вид упойка при зъболекар се прилага при пациенти с анатомични особености на устната кухина, които не позволяват използване на някой от другите методи за упойка.

Обща упойка

При общата упойка пациентът е в пълно, но контролирано от анестезиолога безсъзнание

Общата (пълна) упойка се прилага в случаи, когато пациентът има генетична аномалия, която затруднява безопасното провеждане на стоматологичната процедура по стандартния начин.

Пълна упойка се прилага и при пациенти с изразен страх от зъболекари (дентофобия)

В Дентална клиника Киряков обаче сме уверени, че благодарение на приятната обстановка, професионалния екип и съвременните методи на лечение, успяваме да предразположим всеки пациент. Така работим по традиционния начин и постигаме пълно излекуване, без да се налага използване на обща анестезия.

Жена по време на стоматологична процедура

Индикации за упойка и как се избира

Изборът на анестезия зависи от различни фактори като вида и продължителността на стоматологичната процедура, нивото на тревожност на пациента, безопасност, общото състояние и индивидуалните потребности на пациента.

Ето и какво можете да очаквате:

  • Контакната упойка обикновено се използва от денталните лекари в случаите, в които трябва да бъдат извършени леки процедури като пробване на протези или корони, почистване на зъбен камък и други стандартни стоматологични интервенции.
  • Проводната анестезия се използва при провеждане на по-сложно хирургично стоматологично лечение, ако се налага.  
  • Пълната упойка се избира от зъболекарите, когато се налага да бъде извършена стоматологична процедура на хора с генетични аномалии. 

Рискове и предпазни мерки

Както при всяка друга медицинска или стоматологична интервенция, прилагането на упойка носи и определени рискове.

При поставяне на упойка са възможни някой от следните странични ефекти:

  • Изтръпналост: Временното изтръпване в третираната област е често срещан страничен ефект при много пациенти, което отшумява след няколко часа.
  • Чувство на отпадналост и замаяност: Някой пациенти изпитват замаяност след приключване на процедурата, която също изчезва, след като действието на упойката премине напълно.
  • Гадене и повръщане: В редки случаи действието на упойката може да предизвика леко усещане за гадене, но то обикновено е кратко и бързо отшумява.
  • Подуване и синини: За кратък период от време при някой пациенти може да се появят подуване и синини в областта на стоматологична интервенция, които отминават след 1-2 дни.
  • Хематом: Това е рядък страничен ефект, който се получава, ако по време на поставяне на инжекцията с упойка по невнимание се засегне кръвоносен съд.
  • Алергични реакции: Макар и доста рядко, случва се пациенти да са алергични към някой от обезболяващите медикаменти, които се използва при упойката. Затова е важно преди процедурата пациентът да уведоми денталния лекар, ако има подобна алергия.

Важно е да подчертаем, че всички гореизброени странични ефекти са възможни само при проводна анестезия, каквато от дентална клиника Киряков не използваме.

Жена под упойка на зъболекарски стол

Често задавани въпроси

Какви са показанията за анестезия при зъболекар?

В Дентална клиника Киряков препоръчваме използването на упойка при всяка стоматологична процедура. Така предотвратяваме дискомфорта на пациента и намаляваме риска от развитие на дентофобия (страх от зъболекари).

За колко време отшумяват страничните ефекти от упойката?

След приключване на стоматологичната процедура някои пациенти могат да изпитат временно замайване, намалена чувствителност в третираната зона и други леки странични ефекти. Те не се задържат дълго и обикновено отшумяват в рамките на 1–2 часа. Упойката не се свързва с сериозен риск за пациента, а дискомфортът преминава бързо.

Какви видове упойки използвате в дентална клиника Киряков?

В Дентална клиника Киряков използваме контактна, терминална и интралигаментарна упойка. Ако имате въпроси относно избора на упойка и на нейното действие, можете да се консултирате с нашите специалисти.

Д-р Александър Киряков

Подобни статии